Katılım Koşulları

Katılımcı Profili

Tasarım Odaklı Yenilik Yarışmasına; yeniliğe ilgi duyan, Çukurova Bölgesi’nde öne çıkan sektörlerde (Gıda-Tarım-Ambalaj-Lojistik) katma değerli ürün tasarımı sunmak isteyen tasarımcılar, mühendisler, malzeme bilimcileri, çalışanlar, araştırmacı ve akademisyenler ve ilgili bölümlerin öğrencileri 2-6 kişilik ekipler oluşturarak katılabilirler. Ekiplerin çok disiplinli ve birbirini tamamlayıcı yetkinliklerle kurulması önceliğimizdir.

1- Her bir ekip adına bir ‘Ekip Temsilcisi’ belirlenmeli ve başvuru formunu ekip temsilcisinin doldurması gerekmektedir.

2- Her ekipte en az bir Endüstriyel Tasarımcı olması şartı aranmaktadır.

3- Her ekibin bir “Proje Adı” seçmesi ve bu proje adını kayıtta ve başvuruda belirtmesi gerekmektedir.

Tüm sorularınızı info@tasarlacukurova.com adresine mail atarak bize ulaştırabilirsiniz. En kısa sürede size geri dönüş sağlanacaktır.

Multidisipliner ve tamamlayıcı ekip yapısı için katılımcı profilleri:

  • Endüstriyel Ürün Tasarımcıları,
  • Malzeme Bilimci,
  • Mühendis (Gıda, Ziraat, Endüstri vb.)
  • Ambalajlama, paketleme ve lojistik sektöründe çalışanlar,
  • Yeniliğe ilgi duyanlar …
  • Cam, kâğıt/karton, metal ve plastik ana malzeme konularında çalışanlar
  • Pazarlama uzmanı,
  • Grafik tasarımcı,
  • İlgili konularda akademisyenler
  • Vb.

Proje Teslimi İçin Beklenenler

1. Aşama

Websitesi üzerinden yarışmaya gönderilen proje dosyalarının aşağıda belirtilenleri içermesi beklenmektedir;

Çözüme genel bakış: Katılımcılar çözümlerinin bir özetini ve genel görünümünü sunacaktır. Çözümlerin gerçek boyutunu, kullanımını ve tüm fiziksel özelliklerini gerçeğe yakın olarak temsil eden görsel dökümanları beklenmektedir.

Teknik genel bakış: Katılımcılar çözümlerine ilişkin teknik bir genel bakış sunacaktır. Malzeme seçimi, boyut, tasarımın teknik detaylarını içeren dökümanlar beklenmektedir.

Prototip: Katılımcılar, bunlarla sınırlı olmamak üzere, resimler / eskizler, modeller, videolar veya diğer ilgili dijital formatlar dahil olmak üzere konsept prototiplemesine ilişkin de çözüm sunması beklenmektedir.

2. Aşama

‘Design Sprint’e katılmaya hak kazanan ekiplerin aşağıda belirtilenleri ek olarak göndermesi beklenmektedir;

Ölçek ve üretim planı: Sunumlar üretim sürelerine dikkat çekerken, ölçeklendirme ve pazarlanabilirlik yollarını da özetleyecektir.

Kullanıcı araştırması: Sunumlar, insan merkezli kullanıcı araştırmasının kanıtlarını, kavramlarının veya prototiplerinin geri bildirimini ve test edilmesini içerecektir.

Prototipleme planı, uygulaması ve bulguları raporu: Sunumlar, bu aşamada gerekli DIY prototipleme çabalarından görseller ve kullanılması beklenen prototipleme yöntemlerine dair öngörüler sunacaklar.

Fikrime Ne Olacak?

1. Değerlendirmeye alınacak çözümlerin özgünlüğü

Tasarım Odaklı Yenilik Yarışması’na katılan ekipler, konsept veya üretime yakın aşamadaki çözümlerinin, henüz yayınlanmamış, satılmamış, tasarım tescili yaptırmamış veya tasarım tescili yaptırdı ise yarışma sonuna kadar süreci sonuçlanmamış olduğunu taahhüt ederler. Bir konsept göndermeden önce lütfen tüm Şartlar ve Koşullarımızı inceleyin. Lütfen başvurunuzun bir parçası olarak gizli bilgileri ve özgün olmayan çözümleri göndermeyin.

Fikirler yarışma temalarına uygun gruplanarak toplanacak ve değerlendirilecektir.

Yarışmaya katılan bir ekip olarak, başvurusu kabul edilen tüm fikirlerin fikri mülkiyet mülkiyeti ekiplerde korunur.  Yarışmaya katılma şartı olarak herhangi bir üçüncü tarafa fikri mülkiyet hakkı devri yoktur.

2. Ödüllendirilen projelerin sahipliği

İlk Seçici kurul elemesinden finale kalan on proje iki aşamadan oluşan geliştirme sürecine tabi olacaktır.

Geliştirme aşaması için hak kazanan çözümlerin inovasyon, prototip oluşturma ve geliştirme yolculuğunda konu uzmanı mentörlerimiz ekipler için kullanıcı araştırması, prototip oluşturma ve ürün geliştirme süreçlerinin ana hatlarında rehberlik ederler.

Prototiplenen 10 projenin birden çözüm arayan işletmelerce satın alınabilme ihtimali vardır.